Ciekawostki naukowe

1. Osoby które dzielią się z innymi żyją przeciętnie ok 10 lat dłużej.

2. Najstarszy maratończyk ma 100 lat.

3. Thomas Alva Edison opatentował 5000 wynalazków. Doświadczeniami zainteresował się po przeczytaniu w wieku 9 lat książki z eksperymentami. Został wyrzucony ze szkoły, za złe wyniki w nauce, nie lubił uczuć się na pamięć. Osiem lat przed jego śmiercią uczeni obliczyli, że koncerny na jego mózgu mogły zarobić nawet 16 miliardów dolarów, na dzień dzisiejszy to ok 256 miliardów.  

4. Tysiące badań potwierdzają, iż ciało ludzkie reaguje na obrazy już 5 sek. przed ich zobaczeniem.

5. Jaką maksymalna prędkość osiągnie spadający spadochroniarz w normalnej pozycji podczas swobodnego spadania z zamkniętym spadochronem?

Jeśli odpowiedziałeś 200 km/h to dobrze. Powodem, dla którego obiekt osiąga prędkość graniczną jest siła oporu, hamująca ruch proporcjonalnie do kwadratu prędkości. Zjawisko te nazywamy prędkością graniczną lub krytyczną.

6. Czy sokół wędrowny naprawdę jest najszybszym zwierzęciem na ziemi?

Ptak ten potrafi dostrzec ofiarę z bardzo wysoka i gwałtownie zanurkować w kierunku ziemi z ogromną prędkością. Badacze wykorzystywali stopery, robili zdjęcia aparatami szybkostrzelnymi, posługiwali się radarami, a nawet korzystali z tuneli aerodynamicznych, by zmierzyć prędkość lotu tego sokoła. Obliczyli, że waha się ona między 144 a 480 kilometrami na godzinę.

 

Cofnij